شهدای محراب

شهدای محراب، مهناز عابدینی فارسی، تهران: انتشارات نظری، ۱۳۹۲، ۲۱۶ صفحه

کتاب «شهدای محراب» همان‌طور که از نام آن مشخص است، درباره شهدای محراب است.

«شهدای محراب» به زندگی ۶ شهید محراب، امیرالمومنین علی(ع)، آیت‌الله سید اسدالله مدنی تبریزی، آیت‌الله سید محمدعلی قاضی طباطبایی، آیت‌الله محمد صدوقی، آیت‌الله سید عبدالحسین دستغیب و آیت‌‌الله عطاء‌الله اشرفی اصفهانی می‌‌پردازد.

این کتاب پس از بخش پیش‌گفتار، شامل فصل «تجلی حضور» است که در آن نماز جمعه و شهادت را تشریح می‌‌کند. «فُزتُ و رَب‌الکَعبه»، «خمینی آذربایجان»، «محراب در آتش نفاق»، «بای ذنب قتلت»، «شهید رمضان» و «پیر محراب» عنوان‌های فصل‌های دیگر آن را تشکیل می‌‌دهند. در انتهای کتاب نیز فهرست منابع ذکر شده است.

«فُزتُ و رَب‌الکَعبه»، درباره نخستین شهید محراب حضرت امیرالمومنین علی(ع) است که در آن زندگینامه و فرازهایی از اندرزنامه حکیمانه حضرت علی (ع) به فرزندشان امام حسن مجتبی(ع) انتشار یافته.

«خمینی آذربایجان» بخش دیگر کتاب است که به زندگی آیت‌‌الله قاضی طباطبایی که در شامگاه عید قربان سال ۱۳۵۸ پس از نماز مغرب و عشاء به شهادت رسید، اختصاص دارد. در این بخش، زندگینامه آیت‌‌الله قاضی طباطبایی، معرفی آثار وی و متن پیام امام خمینی (ره) به مناسبت شهادت او آمده است.

فصل «محراب در آتش نفاق»، به زندگی آیت‌‌الله سید اسدالله مدنی، نخستین شهید محراب در تاریخ جمهوری اسلامی ایران اختصاص دارد که در شهریور ۱۳۶۰ پس از خطبه‌‌های نماز جمعه شهید شد. این فصل، دربردارنده موضوع‌هایی مانند پیام امام خمینی (ره) به مناسبت شهادت آیت‌‌الله سید اسدالله مدنی، تلگرام تسلیت آیت‌‌الله صدوقی به امام، تلگرام تسلیت آیت‌‌الله اشرفی اصفهانی به امام، وصیت‌نامه اولین شهید محراب، دیدگاه‌‌های شهید و شهید محراب از نگاه یاران محراب است.

«بای ذنب قتلت»، عنوان فصلی است که به زندگی آیت‌‌الله سید عبدالحسین دستغیب می‌‌پردازد. آیت‌‌الله دستغیب در آذر سال ۱۳۶۰ هنگام رفتن به نماز جمعه به شهادت رسید و این فصل از کتاب، زندگینامه وی، متن پیام امام خمینی (ره) به مناسبت شهادت آیت‌‌الله دستغیب، پیام رئیس جمهور وقت، آیت‌الله سید علی خامنه‌ای خطاب به مردم استان فارس و تلگرام آیت‌‌الله صدوقی به امام به مناسبت شهادت آیت‌‌الله دسغیب را شامل می‌‌شود.

در فصل «شهید رمضان» به زندگی آیت‌‌الله محمد صدوقی که تیر سال ۱۳۶۰ پس از نماز جمعه به شهادت رسید، پرداخته می‌‌شود. این فصل نیز دربردارنده موضوع‌هایی مانند زندگینامه آیت‌‌الله صدوقی، پیام‌های تسلیت به مناسبت شهادت وی، خاطراتی از این شهید محراب، آثار و خدمات اجتماعی شهید و منتخبی از دیدگاه‌‌ها و سخنان شهید صدوقی است. در بخشی از منتخبی از دیدگاه‌‌ها و سخنان شهید صدوقی، درباره دیدگاه وی درباره شهادت چنین نوشته شده: «کسانی که مختصر اطلاعی از تاریخچه مبارزات مکتبی تشیع دارند، می‌‌دانند واژه مقدس شهادت بوده است که در همه ادوار تاریخ دیانت مقدس اسلام و حیثیت و شرافت مسلمین را از توطئه‌‌های خطرناک شیاطین نجات داده است.»

«پیر محراب» نیز عنوان فصلی است که به زندگینامه آیت‌‌الله عطاء‌الله اشرفی اصفهانی اختصاص دارد. این فصل، مطالبی مانند زندگینامه، متن پیام امام خمینی(ره) به مناسبت شهادت آیت‌‌الله اشرفی اصفهانی و وصیتنامه وی را دربرمی‌‌گیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *